Sitem Çok Yavaş İndex Alıyor veya Hiç Almıyor

Google, özellikle yeni sitelerden oluşan bazı site gruplarını, geç veya uzun süreli index problemleriyle baş başa bırakabilir. Burada olay, sabırla bekleyerek gerekli önlemleri almaktan geçer. Eğer ki siteniz Google’dan banlanmış ise buradaki sabır süreniz daha da uzun olmalıdır.

Bu yavaş index döneminde yapmanız gereken aslında birçok önlem bulunuyor.

Google Webmaster Tools

Bu döneme kadar sitenizi hala Webmaster Tools’a tanıtmamışsanız burada ilk yapmanız gereken bu olacaktır. Yoksa kendinize bir adet Gmail hesabı alarak siteye giriş yapmalısınız. Ardından sitenizin size ait olduğunu doğrulamalısınız. Eğer ki Yoast Seo kullanıyorsanız burada size yardımcı bir ekran bulunuyor.

Yoast Seo -> Dashboard -> Webmaster Tools

Buradan size verilecek olan doğrulama kodunun HTML halini yapıştırarak sitenizin sahibi olduğunuzu Google’a tanıtabilirsiniz. Onun dışında el ile ekleyecekseniz head bölümü her sayfada aynı kaldığı için oraya eklemeniz en mantıklısıdır.

Site içi linkleri tanıtmak

Sitenizde bulunan linkleri yani Sitemap’inizi Google’a tanıtmak için yapmanız gereken adımlar:

Search Console -> Site seçimi -> Tarama -> Site Haritaları

Buraya alacağınız sitemap linkinizi yapıştırmalısınız.

Sitemap Nerede?

Henüz bir sitemap sahibi değilseniz ve WordPress kullanıyorsanız Yoast Seo, Google XML Site Haritaları gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Eğer WordPress kullanmıyorsanız buradan bir sitemap oluşturabilirsiniz.

İndex için Sitemap’i Okumasını Beklemeyin

Sitemap’i ekledik ancak hala index alamıyor muyuz? Burada deneyebileceğimiz bir şey daha var:

Google Gibi Getir!

Bunu nasıl yapıyoruz? Öncelikle açtığımız tarama bölümüne tekrar geliyor ve burada Site Haritaları yerine Google Gibi Getir ‘i seçiyoruz. Sonrasında linkimizin kısa ismini kopyalıyor ve oradaki kutucuğa yapıştırıyoruz.

Kısa isim : modernhoca.com/kisa-isim-burasi

Ardından Getir diyoruz ve işlem bittikten sonra aşağıda linkin yanında beliren kutucuğa tıklıyoruz.

Hataları Okuyun

Yine tarama bölümünde görebileceğiniz Tarama Hataları size yol gösterir. O yüzden buradaki bildirimleri de okuyarak yol almanız önemlidir.

site index optimizasyon

Site Optimizasyonu

Siteniz yavaş veya sık sık kesintiye uğruyorsa burada biran önce önlem almanız gerekiyor demektir. Zira Google sık sık kesinti yaşayan siteleri sonuçlarda göstererek kullanıcıları mağdur etmek istemez. Siz Google’ın sahibi olsanız herhalde aynı düşüncede olurdunuz değil mi?

Kullandığınız Hosting Firması

Hosting firmaları sitenizin taşıyıcısı oldukları için kaliteli olmaları şarttır. Öyle ki kalitesiz bir firma ile çalışırsanız burada gereksiz kesintiler, yavaş bir site kaçınılmazdır.

İsterseniz bu konuda yardımcı olacak Türkiye’ de en çok kullanılan DNS servisleri ve hosting seçimi ile ilgili yaptığımız karşılaştırmayı okuyabilirsiniz.

Dedicated IP Kullanın

Hosting firmanızın kaliteli olduğundan eminseniz, sorunu içerisindeki sitelerden arayabilirsiniz. Çoğu firma bu konuda dikkatli olsa da elbette bir saniyelik büyük bir sorun sitenizi tehlikeye sokabilir. Böyle durumlarda sadece sizin hostinginize özel olan Dedicated IP devreye giriyor. Bu sayede sizi ilgilendiren tek site sizin siteniz oluyor. Genelde çok ufak ücretler ile verilen bu servis çok işinize yarayacaktır.

CDN Kullanımı

Eğer hedefleriniz büyükse veya zaten büyük bir siteyseniz CDN kullanarak hızlı içerik yüklenimini sağlayabilirsiniz. Büyük resim, css vb. dosyalarınızı CDN yoluyla alarak sitenizin açılma süresini kısaltabilirsiniz.

Site hızınızı nasıl ölçeceğinizi bilmiyorsanız Site hızımı nasıl ölçerim? makalemizi okuyabilirsiniz.

Kullandığınız Tema

Sitenizde kullandığınız tema bazen sizin için bir sıkıntı haline gelebilir. İçerisinde çok fazla css, js ve görsel dosya bulunduruyorsa kaplayacağı yer artacak ve bu yüzden işiniz zor olacaktır. Bu gibi durumlarda etkili olan iki önemli yol vardır:

Temanızı değiştirin

Kullanmış olduğunuz temayı değiştirerek sorunun köküne inebilir ve direkt olarak çözebilirsiniz.

Eklentiler Kullanın

Hem WordPress hem de benzer diğer sistemlerde eklenti gibi bir kolaylığın olmasıyla birlikte bu eklentileri kullanarak dosya sıkıştırma işlemlerini sizler için yapar. Aynı zamanda DB temizliği gibi güzel seçenekler de bulunur.

index site yorumları

Yorumları Onaydan Geçirin

Sitenize gelecek yorumlardaki link ekleme özelliği ve yorumda direkt olarak koyulan linkler, sitenizden link çıkışı yaratarak size zarar verir. Özellikle spam amaçlı gönderilen bu yorumlar sebebiyle yorumlarınızı onaydan geçirmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.

Düzenli Yazı Ekleyin

Sitenizi güncel tutmaya özen göstermelisiniz. Google, sizin sitenizin varlığını:

 1. Çok paylaşılmazsa
 2. Çok bahsedilmezse
 3. O konuda yeni siteler çıkarsa elbet unutacaktır. Sonrasında ise sıfırdan başlamak zorunda kalabilirsiniz.

O yüzden az ya da çok sitenizi güncel tutmaya ve içerik girmeye özen gösterin.

20 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • CDN kullanımının işe yaradığını gerçekten çok iyi biliyorum. Onun dışında güncel olmayan sitelerin index almak istemesi çok saçma geliyor. Google’nin bir bildiği var ki sana index vermiyor!

 • Ben sadece Google gibi getir kullanıyorum 7 saniyede web sitemde İndex aldığını görüyorum bazen ilk sayfa , bazen 2. Sayfada oluyor bu arama hacmine bağlı olarak değişiyor.

 • Sanırsam daha sağlam bir hostinge geçip seo yapılırsa google hemen indexe alabilir 🙂 Başarılı bir yazı olmuş

 • Biz webmasterler için harika ve öğretici bir makale olmuş. Kafamda soru işareti olarak kalan tüm soruları cevapladın bu konuda. Teşekkürler.

 • Bende bu sorunu yaşıyodum. Yeni sitem bir türlü doğru dürüst index almıyordu. Makalede yazılanları yapacağım teşekkürler.

 • Fazla eklenti kullanmak da sizin index hızınızı düşüren faktör. Gerekli olmadığı sürece eklenti kullanılmaması taraftarıyım.

 • Bildiğimi düşündüğüm çok eksik bilgi varmış. Sık kullanılanlara ekledim. Sık sık okuyup tazelemek istiyorum. Sitemin yavaş index alması sıkıntısını çok yaşadım.

 • Harika bir konu olmuş. Özellikle siteyi yeni açanların hızlı bir şekilde index almarı için 🙂 biz şahsen Yoast kullanıyoruz ben memnunum

 • CDN’yi yapmayı unutmuşum gerçekten aradığım tüm soruların cevabı fazlasıyla bu makalede çok teşekkür ederim.

 • Google index alması bu aralar çok yavaş. Güncellemelerden ötürü olsa gerek. Paylaştığınız yöntemleri gerçekleştirince index almasının hızı artıyor. Sosyal medya hesaplarında paylaşarak ve ping atarak da daha hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

 • Aynı işlemleri Webmaster Tools’ta yaptım Google için o sorun çözüldü. Çok teşekkürler. Yandex veya Bing için nasıl yapabiliriz? Yardımcı olabilir misiniz?

 • En güzeli yine bence google gibi getir’i kullanmak yada r10 wm aracı gibi yerlere girip ping atmak. Kesin index alırsınız

 • Bir müşterimin sitesin de böyle bir hata ile karşılaştık. Araştırma yaparken sitenize denk geldim. Düzenli olarak dediklerinizi uyguladık ve gözle görülür bir fark oldu. Sade bir anlatımdan dolayı teşekkürler.

 • Gerçekten index konusunda fakir kalmış bir sitem bulunuyordu. Ancak ne zaman ki sitemi biraz daha hızlı ve düzgün bir şekle soktum sitem uçuşa geçmeye başladı. Önerileriniz için teşekkürler.