Sitenizi Taşımadan Önce Yapmanız Gerekenler

Dikkatsiz site taşımanın yanı sıra sitenizde yapacağınız bir tema/ yazılım değişikliği, sorunların çözümü, bazı küçük ayarlamalar sitenizdeki hiti ve Google sonuçlarındaki yerinizi etkileyebilir. Bu yüzden taşıma öncesinde yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor.

site taşıma

Yedek Alın

Yedek almak bu işlem öncesinde yapmamız gereken olmazsa olmaz. Öyle ki yazdığınız makaleler, site ayarları ve daha birçok detayı korumak için bir yedek almalısınız. Yoksa küçük bir hatada sitenize elveda diyerek baştan başlayabilirsiniz.

Eğer WordPress kullanıyorsanız tamamen ücretsiz olan BackWPup eklentisini kullanabilirsiniz. Ayrıca:

 • BackupBuddy
 • UpdraftPlus
 • BackupWordPress
 • WP-DB-Backup gibi alternatif eklentiler de mevcut.

Blogger için ise yapmanız gerekenler Template bölümünden üst kısımdaki Backup/Restore bölümüne gelmek ve devamında Download Full Template seçeneğine tıklamak. İçerik yedeği için ise Settings bölümüne giderek Back up Content yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Diğer türdeki yazılımlar için ise yazılımı kodlayan veya aldığınız firmaya danışmanız en mantıklısı olacaktır. En net cevabı onlar verebilirler.

site taşıma

Saat Seçimi Yapın

Taşıma işlemini yapacağınız saate göre Google’ın gözüne batma ve hatta ban yeme riskiniz artar veya azalır. Burada bir saat seçmeniz en mantıklısıdır. Genelde geceleri bu durumlar için uygun saatler olsa da en net ayrıntıyı almanız için analiz araçlarını kullanmalısınız. En temel araçlar olarak:

 • Google Analytics
 • Yandex Metrika ikilisini listeleyebiliriz.

Özellikle daha anlık detaylar sunmasıyla Yandex Metrika bir adım önde diyebiliriz. Bu iki araç üzerinde izleyeceğimiz yol boş saatleri yakalamak olacak.

site taşıma

Google Analytics üzerinde Kullanıcılarınız ne zaman ziyaret ediyor? bölümüne gelerek ayrıntılara bakabilirsiniz. Bu bölüm anasayfa üzerinde aşağılara indiğinizde gözükür. Orada maviliğin en düşük tonlarının bulunduğu veya bulunmadığı bir saati seçmelisiniz.

Yandex Metrika üzerinde ise Raporlar‘a tıklayarak Standart Raporlar -> Ziyaretçiler -> Günün saatine göre ziyaretler üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

site taşıma

Site Taşıma Planınızı Hazırlayın

Uygun saatinizi bulduktan sonra yapacağınız şeyler için o saatin gelmesini beklemeyin. Neler yapacağınızı en azından bir kağıda yazın. Bu adımlar üzerinden ilerleyin. Veya bir başka domain üzerinde çalışmalar yapın. Böylece eliniz alışmış olsun. Saat geldiğinde biran önce işinize başlayın ve tamamlayın. Ardından rahatça içeriklerinizi girmeye devam edebilirsiniz.

8 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Sitesini taşıyacak olan arkadaşlar için oldukça faydalı ve önemli bir makale. Bende linki kopyaladım ilerde lazım olabilir 🙂

 • Bence en önemlisi taşıyacağınız firmanın eski firmanızdan daha iyi olması zaten direk olarak işlemleri onlar halledebiliyolarlar.

 • Yedek Aldıktan Sonra Zamanlı Taşımanın gerçekten önemi yüksek , bu arada çok faydalı bir makale olmuş tebirk ederim

 • Taşıma işlemi ne olursa olsun hızlı ve kesin bir şekilde yapılmalı. Bazılarımız taşımayı hemen bitirmediği için indexlerin de gözle görülür bir düşüş yaşıyorlar

 • Eskiden sitelerimi bilinçsiz şekilde direk taşıyordum fakat bundan sonra yazınız sayeniz de daha da bilinçli bir hale geldim ve sitelerimi daha da düzgün biçimde taşıyacağım.

 • Bu yazıdan önce birkaç işlemim yeterli değilmiş.Eksik bildiğim alanları sayenizde tamamlamış oldum.Sitesini taşıyacak olan arkadaşlar için oldukça faydalı bilgiler var.