Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

resim optimizasyonu nasıl yapılır

Google, sitelerin açılış hızına çok fazla önem veren bir arama motoru. Hatta birçok arama motoru da bu konuyu ele almakta. Bu yüzden burada yapacağınız ayarlamalar çok önemlidir. Örnek olarak 3MB bir resim sıkıştırılarak 1MB ve altına inebiliyorsa bu sitenizin hızı için bir avantajdır. Sadece bir resim değil sitenizdeki tüm resimler için düşünürseniz bu etkinin ne kadar büyük olacağını görebilirsiniz.

 

Resim Optimizasyonu Nedir?

Resim optimizasyonu, temelinde resmin boyutunu düşürmeyi amaçlar. Resmin kalitesini olabildiğince az etkileyerek dosyanın boyutunu düşürmek sitenizin hızı ve Google’daki yeri için bir avantaj sağlayacaktır.

 

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bu konuda bulabileceğiniz ve size çokça yardımcı olacak birçok site bulunuyor. Bu siteler üzerinden kolayca resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

 

Kullanabileceğiniz Siteler:

 

Optimizilla

Optimizilla, resim optimizasyonu konusunda size istediklerinizi verebilecek bir sitedir. Çok sayıda resminizi tek tek yapmak yerine birlikte kuyruğa koyarak hepsini birlikte indirebilirsiniz. Yukarıda da göreceğiniz gibi görselleri %75’e kadar küçültmüş durumda. Ancak unutmamalısınız ki tek seferde en fazla 20 resim gibi bir sınırınız bulunuyor.

TinyPNG / TinyJPG

Resim optimizasyonu konusunda lider denilebilecek seviyeye gelen TinyPNG veya diğer adıyla TinyJPG, işini gayet düzgün bir şekilde yapabiliyor. Resimlerin kalitesini gerçekten en düşük seviyede etkileyen ancak boyutunu kimi zaman yarı yarıya kadar düşürebilen TinyPNG, sitesinin haricinde WordPress sahipleri için bir eklenti olarak da bulunuyor. Belli bir miktardaki optimizasyona kadar ücretsiz olan bir eklenti. Aynı zamanda Photoshop için bir eklentisi ve yazılımcılar için verdiği Developer API’si de bulunuyor.

 

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir