İşletmeler İçin Twitter Kullanımı

twitter işletme hesabı

Twitter, komikliğin hüzünün; gülenlerin ağlayanların; futbolcusunun basketbolcusunun bir araya geldiği ve daha çok gençlerin kullandığı bir sosyal medya. Elbette söz konusu gençler olunca burada elde edilecek etkileşim de çok değerli olabiliyor.

twitter işletme hesabı

Twitter’a Giriş

İlk başlangıçta giriş yapmak için siteye girdiğimizde üye değilsek bir kaydol formu göreceğiz ki buraları doldurmaya alışkın olduğunuzu düşünüyorum. Sonrasında ise hesabımıza geleceğiz ve ayarları yapmaya başlayacağız.

Profil tasarımı sizi yansıtmalı

Burada oluşturacağınız profil sizler için çok önemli. Öyle ki seçeceğiniz renge kadar sizi yansıtmalı ki insanları olumlu etkilesin. Örneğin bir girişimci sayfasını düşündüğümüzde:

Mavi umudu yansıtır. Bu yüzden sayfanızın rengi, mümkünse logosu mavi olmalıdır veya mavi içermelidir. Aynı zamanda içten olmaktan daha çok profesyonel görünüm önemlidir. Öyle ki girişimde başarılı olmak isteyenler işinde ciddi olmayı da unutmamalılar.

Siz de kendinize şu soruları sorarak bu aşamayı atlatabilirsiniz:

 • Ne üzerine bir hesap kuruyorum?
 • Ele aldığım konuyu en iyi anlatan renk ne?
 • Nasıl bir yaklaşım izlemeliyim? Daha içten mi, daha resmi mi?

Kullanıcı adınızı seçin

Seçeceğiniz kullanıcı adı sizin oradaki isminiz olacak, eğer sonradan değiştirmezseniz. O yüzden akılda kalıcı bir ismi veya direkt olarak markanızı kullanıcı adı olarak kullanmalısınız. Akılda kalıcılığın en güzel örneklerinden birisi olarak yakın zamanda çıkan Aleyna Tilki’nin şarkısı diyebiliriz. Dinlemeyen insanların dahi diline takıldığını görebiliyoruz.

Biyografiniz kısa olsun

Gerçek şu ki çoğu kişi oraya yazılacak olan bir parça paragrafı okumayacaktır. Hele ki daha çok gençlerin kullandığı bir platform olarak ele alırsak neredeyse kimse okumayacak diyebiliriz. O yüzden gerek bir slogan gerekse kısa kısa yaptığınız işi anlatan anahtar kelimeler seçerek biyografinizi oluşturabilirsiniz.

Twitter Üzerinde Paylaşım

Hesabı açtıktan sonra yavaş yavaş paylaşımlara başlamalısınız. Genel olarak aktif olmaya dikkat etmeli, büyüyene kadar normal gidilse dahi büyüme adımları atıldığında sosyal medya için bir eleman almayı düşünmelisiniz. Sadece bu işe bakan birisi olduğunda haliyle aktiflik ve paylaşım çokluğu daha fazla olacaktır.

Tag kullanın

Sol alt veya uygulamada arama yerinde gördüğünüz tag listelerine dikkat edin. Özellikle konunuz ile alakalı olduğu zaman paylaşım yapmaya özen gösterin. Değilse bile olabildiğince çok o tag’lerden kullanmaya çalışın. Böylece tweet‘i gören kişi sayısı artacaktır.

Yazılarınızı paylaşın

Eğer ki siteniz üzerinde yazılar yayımlıyorsanız bunları kesinlikle hesabınızda paylaşın. Sosyal medyadan gelen trafik alması zor, alındığı halde ise çokça yararlıdır.

 

Etkileşime yönelik paylaşımlar yapın

Tweet üzerine alacağınız etkileşim sizin yararınıza olacaktır. Burada izleyeceğiniz yol, insanlara paylaşabileceği bir sözü göstermek veya bir soru sorarak cevap almak olabilir. Kullanıcılar bu sayede bu gönderi üzerinde daha çok yoğunlaşacaklardır. Belki de sizi takip edeceklerdir.

Ve Reklamlar

Birçok medyada olduğu gibi Twitter da size reklam imkanı sunuyor. Bu servisi kullanarak kullanıcıları gerek bir yazınıza, gerek hesabınıza, gerekse sizinle iletişime geçebilecekleri bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

13 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • İşte bir işletmenin nasıl twitteri nasıl kullanması gerekeceğini gördük kullanıcı adıdan herşeyine kadar bence okumasıyla ögrenmesi ile eğlenceli bir makaleydi.

 • İşletmesi için twitter kullanan kişilerin bu yazıyı incelemesi gerekiyor iyi geri dönüşler alması için

 • Bence her işletmenin sosyal hesapları olmalı. Çoğu işletme sosyal medya hesaplarını açıp bir köşeye bırakıyor unutulup gidiyor, böylelikle müşteri kaybediyor. Özellikle twitter’in tweetdeck servisine girip müşteri analizi yapıp müşteri kazanabilirler 🙂

 • Bunların yanı sıra viral videoları ve içerikleri takip edip bunlarla kurgusal şeyler yapmak işletme için güzel etkileşim ve erişim almak için yararlı oluyor. Bunu son zamanlarda belediyeler de yapıyor ve gözüme en güzel geleni ise Back To The Future için Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı paylaşım olmuştu. Bu belediye için bile önemli bir duruma gelmişken hala önemsemeyen işletmeler var. Sosyal medya yönetimi yaptırmak dahi bile istemiyorlar.

 • İşletme sahiplerinin yada işletme açacak kişiler için yararlı bir makale olmuş. Düzgün bir şekilde okurlarsa çok başarılı olabilecekleri muhtemel.

 • bende işletmemdeki eksikleri arıyordum bu yazı tam twitterı düzenleyeceğim ama nasıl düzenleyeceğim diyenler için yani bunların içine bende giriyorum. bilinçsiz bir şekilde de olsa profil fotoğrafını mavimsi renklerde seçmiştim etkileşimi bayağı arttı diğer maddeleri uygulayıp tagları arttırmalıyım sanırım umuyorum yakın zamanda etkileşim yavaş yavaş artacaktır, bu güzel tavsiyeleriniz için minnettarım 🙂

 • Özellikle gündemi yakından takip etmek çok önemli. Mesela ufoattackturkey tagine attığı tweet ile 56 bin civarı etkileşim aldi kütahya porselen. Böyle fırsatları iyi değerlendirmek çok önemli firmalar için.

 • Twitter bana da nedense Facebook a oranla daha hoş ve cana yakın geliyor. İlerleyen zamanda arkadaşım ile ortak bir söz hesabı açacağız fakat nedense bir araştırmak içimden geldi. Ne kadar kişisel olarak twitter kullansakta o iş öyle olmuyor. Sizde detaylı ve güzel bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler

 • Çoğu işletme tamamen asosyal bir tanıtım kampanyası yapıyorlar. Bu yüzden insanlardan uzak kalıyor ve başarısız oluyorlar. Yazı da tam bu işletmeler için hazırlanmış. Bence güzel bir yazı olmuş.

 • Peki nasıl tanınmış kişi ünvanına sahip olabiliriz? Çünkü bir işletme için “Tanınmış Kişi” ünvanı çok önemli oluyor. Twitter’da da bu özellik kullanılıyor ve Twitter gerçekten çok aktif bir sosyal medya sitesi. Eğer burada aktif olabilirsek işletmem için gerçekten çok yararlı olacak. İşletmeler için Twitter kullanımı gerçekten çok yararlı. Eğer bir işletme sahibi iseniz kesinlikle Twitter’i kullanmalı ve satışlarınızı oran ile arttırmalısınız. Teşekkür ederim.