İnsanların En Çok Tercih Ettiği Uygulama!

uygulama - amazon- istatistik

Günlük hayatımızda gerek sosyal medya gerek alışveriş için kullandığımız birçok uygulama bulunuyor. Ancak bunların içinden birini seçmeniz gerekirse hangisini seçerdiniz? Aslında böyle bir uygulama Amerika’da yapılmış durumda. Sonuçlar ise büyük ihtimalle ilk tahmininizden farklı çıkacak.

Listede ilk 10 uygulamanın sıralandığını önceden hatırlatalım.

Öncelikle istatistikler Haziran ayında yapılan bir araştırmanın sonucu olarak yayınlanmış. Bu araştırmada 1033 akıllı telefon kullanıcısına yer verilerek kendilerinden en iyi üç uygulamalarını seçmeleri istenmiş.

Listenin en sonundan başlarsak gerçekten şaşırabilirsiniz. Çünkü tam orada Instagram yer alıyor. Sadece %11’lik bir kesim tarafından tercih ediliyor. Instagram, bir yandan da Whatsapp, App Store ve Google Search ile aynı yüzdede bir yer kaplıyor. Burada sırayı belirleyen küsüratlar olmuş olmalı. Çok merak edilebilecek olan bir başka uygulama, Facebook, ise kullanıcıların %29’u tarafından tercih edilmiş.

amazon - araştırma - uygulama

Listenin Şampiyonu Olan Uygulama: Amazon!

Çoğu kişinin beklediğinin aksine Amazon gayet büyük bir başarıya imza atmış durumda. Öyle ki kullanıcıların %35‘i onları tercih ediyor! Bir alışveriş aracı olmanın yanı sıra dizi/film ve birçok sektörde de yer alan firma büyük bir kesimin ilk tercihi.

Değerlendirme

Liste genelinde bir değerlendirme yapmak istersek çok net bir şekilde Google daha kazançlı diyebiliriz. Kendine ait tüm uygulamaları birleştirirsek %71’lik bir yüzdeleri oluyor ki bu direkt olarak kazanmaları anlamına geliyor. Messenger ise Facebook’un zorlamasına rağmen bir kesim tarafından halen sevilmiyor ki her Facebook seçenin Messenger’ı seçmediğini görüyoruz. Instagram ve Whatsapp ise henüz bazı kesimler için gerekli uygulama kapsamında olmadığını bize gösteriyor. Youtube, son zamanlarda kaybetmeye başladığı ilgiyi de bu grafikte de kanıtlamış.

1 comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir