En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Blog, özellikle son yıllarda daha da bilinmeye başlanmış ve ilgi görmüş bir kavram. Kişisel düşünceler ya da belli konular üzerine internet üzerinde yazma imkanı sunması en sevilen noktalarından. Bu yazıları başkalarıyla paylaşmak ve onların görüşlerini almak çoğu blogun temeli. Eğer siz de böyle bir düşünceyle yola çıktıysanız “En hızlı blog nasıl açılır? ” ile kısa sürede blog sahibi olabilirsiniz.

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak için temel olarak gerekli 3 şeyimiz bulunuyor. Sırasıyla:

  1. Hosting
  2. Alan Adı
  3. CMS (WordPress, Blogger vb. sistemler)

Buradaki 3 etken tamamlandıktan sonra her şey hazır olacaktır.

 

Hosting Seçimi

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Hosting, sitenin dosyalarının barınacağı bir “server”dir. Kısacası bir başka bilgisayar olarak da düşünebilirsiniz. Ancak bu bilgisayar her yere dosya dağıtıyor. İsteğiniz dahilinde de her yerden dosya alıyor. Hosting buradaki en maliyetli şeylerden birisi. Öyle ki kampanyalar dışında her ay küçük küçük ya da bir yıl için biraz daha büyük miktarları gözden çıkararak hosting alabilirsiniz. Kampanya ve uygun servisler içinse bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Alan Adı Seçimi

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Alan adı siteniz için çok önemlidir. Akılda kalıcı ve mümkünse “.com” ile biten bir alan adı seçmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

CMS

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Kontrol paneli,  altyapı, olarak seçeneğiniz çok fazla. Ancak genel olarak Blogger ve WordPress her zaman daha karlı olacaktır.

Blogger

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Blogger, basit ve hızlı bir altyapıdır. Aynı zamanda Google’ın bir sistemi olduğu için kimilerine göre sitenizi bir adım öne çıkardığı söylenmektedir. Elbette içeriklerinizin kalitesi iyi olmadığı sürece, SEO’ya uygun makaleler eklemediğiniz sürece bunun bir önemi olmadığını da hatırlatalım. Ancak bu işe yeni girdiyseniz ve yeni yeni öğreniyorsanız ilk tercihiniz Blogger olabilir.

WordPress

En Hızlı Blog Nasıl Açılır?

Tam anlamıyla özelleştirme temelli bir altyapı diyebiliriz. Teması, eklentileri, temel kodlarıyla oynanabilmesi ile WordPress tam olarak bir avantajdır. Eğer kodlama(php) biliyorsanız kendi eklentilerinizi yazabilir ve onları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda birçok hazır eklentiyi de indirip kullanabilirsiniz. Ancak bu kadar açık bir sistem olduğu için Blogger’a göre açıkları olma olasılığı daha fazladır ve açıkları kendiniz kapatmanız gerekebilir. O yüzden kullanırken dikkatli olmalısınız.

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir