Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

backlink

Backlink ve tanıtım yazıları, sitenizin büyümesi için birer cevherdir. Bunları kullanarak daha hızlı büyüyebilir, gelişebilirsiniz.

backlink

Backlink Alınacak Site Ne Kadar İyi?

Backlink alırken  en önemli şeylerden birisi alınan sitedir. Burada site ne kadar iyiyse alacağınız sonuç o kadar iyidir. Burada bakacağınız kriter ise Alexa Rank‘tır. Burada sitenin değeri ne kadar düşükse site o kadar iyidir. O yüzden burada değeri yüksek olan sitelerden uzak durmak iyi olacaktır.

Sitenin Kalitesi

Alacağınız siteye bir girip baktığınızda sitenin durumunu kontrol etmelisiniz. Aylık 20+ siteye backlink vermekten site olmaktan çıkarak reklam alanına dönen bir siteden link almak sağlıklı olmaz. O yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.

Sitenin Konusu

Burada ise biraz ters köşe olacaksınız. Çünkü link alırken sitenin kategorisinin çok da önemi yok. Elbette film sitesinde film haberleri daha çok tıklansa da Google, onunla beraber sağlık sitesine konulan film haberleri linkini de görecektir.

Site Aktifliği

Backlink alacağınız site tam anlamıyla işi zirvede bırakan bir site ise burada Alexa’nın düşük olması bile size bir şey kazandırmaz. Zira o site birkaç ay sonra dibe vurarak size yararını kaybettirecektir. O yüzden az da olsa aktif bir site olmasına dikkat edin.

Alan Adı Uzantısı

Burada tartışmasız .edu ve .gov zirveyi alarak sizleri mutlu edecektir. Bu iki alan adı normal insanlar tarafından alınamadığı için Google tarafından iyi karşılanırlar. O yüzden buradan alacağınız bir link daha çabuk index alacak; haliyle meyvesini daha çabuk verecektir. Bedava domainler için de index olabildiğince zora sokulmakta ve işinizi zorlaştırmaktadır.

Link Süresi

Eğer ücretli bir şekilde link almak istiyorsanız burada sitenin kalacağı süreyi de göze almalısınız. Örneğin iki tane yakın siteden iyi olan 1 ay link verirken ondan biraz daha kötü olan ama aynı fiyata 3 ay link veren bir site işinize gelecektir. (Bakarsınız 3 aylık site o 1 ay sonra diğer siteyi geçer.)

 

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir